Shop Mobile More Submit  Join Login
×
Cześć wszystkim po dłuższej przerwie :D Ostatnio zaglądam częściej na mojego deviantarta jakoś tak z nostalgii albo też z tego, że lubię nadal po tych 10 latach dodawać do ulubionych piękne prace innych artystów. Ktoś mógłby (albo niekoniecznie) zapytać się czemu nic tu od jakiegoś czasu nie dodaję. Otóż odpowiedź prosta i wszystkim znana: działo się dużo rzeczy w moim życiu, byłam w Japonii, byłam zajęta studiowaniem, życiem prywatnym, ogólnie - życiem.
Powiem wam, że rysowanie w tym stylu "manga" jak to powiadają (a prawda jest taka, że "manga" po polsku to po prostu "komiks", a to że Japończycy rysują swoje komiksy tak a nie inaczej to już druga sprawa) trochę przestała mi odpowiadać. Powiedziałabym, znudziło mi się powtarzać utarte schematy, rysować cały czas te same oczy, niepoprawną anatomię itd. Nie mówię, że już nigdy w takim stylu nie będę rysować, ale wiecie co, chcę od sztuki czegoś więcej. Na razie zajęłam się concept art, zobaczymy co z tego wyjdzie - może nic, może coś, kto wie? :) .
Sytuacją idealną byłoby móc zarobić na tym co się lubi robić i na tym co się umie robić. Zobaczymy co przyszłość przyniesie. Długo zastanawiałam się czy nie założyć osobnego konta do moich realistycznych błędów, w ogóle można by tu zacząć dyskusję, czy warto zakładać cokolwiek na deviantarcie, jeśli myśli się na poważnie o czymś przyszłościowym. Postanowiłam jednak założyć, ale nazwy nie podam. Nazwę można podać, jeśli już coś konkretnego i wartego uwagi by tam było, a na razie jest schowane na dysku i czeka na aprobatę samej autorki :) .
No ale, tu miała być mowa o tym, jak zrobić postępy w rysowaniu. Ostatnio przeczytałam jeszcze raz ten dziennik, który popełniłam prawie 4 lata temu w emocjach, a który przekazał to co nadal wyznaję, ale może warto byłoby przekazać to, czego się nauczyło jeszcze raz po upływie wspomnianego wyżej czasu (przekazywanie wiedzy innym jest super :D ).
Do aspirującego artysty/rysownika (w szczególności lubującego japoński komiks "manga", ale nie tylko)
- rysuj wszystko co widzisz (dosłownie - wszystko)
- używaj wielu programów graficznych, nie ograniczaj się do  - przykładowo - SAI. Ucz się nowych funkcji.
- oglądaj, ale oglądaj tak jakbyś obserwował jakiegoś motyla, który skrył się w trawie, oglądaj i podziwiaj prace innych artystów.
- ćwicz swoją rękę, robiąc studium ręki we wszystkich możliwych kątach.
- rób zdjęcia, innych i swoje, w lustrze w różnych pozycjach, a potem spróbuj w oparciu o zdjęcie narysować postać.
- zbieraj zdjęcia przedmiotów, ubrań, materiału, sukien, kubków, owoców, martwej natury i wykorzystuj je bazując na nich potem w swoim rysunku.
- nie bój rysować się wielu postaci naraz, na jednym obrazie.
- naucz się zasad perspektywy i podejmij wyzwanie, narysuj widok, wnętrze pokoju, jaskinię, pustynię, las zachowując zasady i przedstawiając przestrzeń i posadzkę.
- od kogo najlepiej uczyć się takiego stylu? Od Japończyków :) Obserwuj w jaki sposób rysują, przekopuj pixiv w poszukiwaniu tutoriali, ucz się, ucz się, ucz się.
- szukaj ciekawych, darmowych dostępnych paczek pędzli, eksperymentuj z nimi.
- łącz kolory, używaj różnych kombinacji, szukaj kolorów które dobrze ze sobą współgrają (poczytaj o podstawowych zasadach koloru).
- obserwuj światło, obserwuj cień.
- przekaż wartości, przekaż znaczenie.
- buduj atmosferę.
- doceń swoje starania i nie poddawaj się, ale też wymagaj od siebie więcej :) .
Mam nadzieję, że to rozjaśniło parę kwestii, może to są oczywiste rzeczy, a może nie? Niemniej jednak, warto czasem sobie przypomnieć o co chodzi i nie zapominać ani nie zaniedbywać ważnych aspektów.
*będę dodawać inne podpunkty, jeśli coś wartościowego wpadnie mi do głowy, także stay tuned.
Pozdrawiam i do następnego!
Oh man, I recently heard about absolutely awful way of treating poor animals!
New fashion jewelry in China, animals living under plastic containing a liquid nutrient and oxygen that allows them to live up to 2 months. AND THIS IS KEYCHAIN! NOT EVERYONE SET THEM FREE AFTER BUYING! SO THEY STILL DON'T HAVE ACCESS TO NATURAL OXYGEN (Not some artificial sh*t) AND CAN'T BREATH!

This is cruel and should be condemned by the international community.


Please sign petition here:
www.avaaz.org/en/petition/Peti…
and spread it everywhere! Let people know what is going on!
This isn't probably recent issue but I think petition must be signed and people seems to not know about it that there IS petition so please help if you are against cruelty to animal.

more info here: edition.cnn.com/2011/WORLD/asi…
Pink Spring Ribbon Divider by PhoebeRose
:iconyarnballcat5s::iconyarnballcat4end::iconyarnballcat3add2::iconyarnballcat2add::iconyarnballcat1start:
:iconnixasnumber0: :star: oekaki Bullet; GreenBullet; BlueBullet; PinkBullet; YellowBullet; OrangeBullet; RedBullet; PurpleKanda Yuu (in progress)
:iconxxsachan: :star:contest 3 Sister's Love (Her OC's)
:iconhikatsun: :star:request yaoi picture LavixKita (D.Gray Man x Hikatsun's OC)
:iconmerkerinn: :star:contest Hetalia LietPol RusLiet  DONE iro-kotori.deviantart.com/art/…

So many things to do! :iconheartrollplz:
Pink Spring Ribbon Divider by PhoebeRose


Don't forget about my poll on my Tumblr page!

 photo tumblrr_zpsc2c88b0c.png

It is placed on left sidebar, vote if you want me to do tutorial
Greets pumpkins!~~:iconletmehugyouplz:
 • Listening to: This Mortal Coil
 • Watching: North & South
 • Eating: chocolates
 • Drinking: green tea
I made poll on my tumblr page:

 photo tumblrr_zpsc2c88b0c.png

It is placed on left sidebar, vote if you want me to do tutorial
Greets pumpkins!~~:iconletmehugyouplz:
 • Listening to: This Mortal Coil
 • Watching: North & South
 • Eating: chocolates
 • Drinking: green tea
Seriously, people are strange, yesterday I got message from my close friend :iconkayurka: that someone is putting her work and someone else on pixiv. She don't have pixiv account so she asked me if I can report it or send message or sth. So I logged in and reported this person. I also wrote to her this message:
"Why you are stealing works and posting it here? It's violation of the law. I am sorry but I have to report it. It's more sad because you stole my friend's work."
And she replied it:
"I not sign the works with my name
I share these works with the others, and if you can not sit still because of this and you for justice - I delete all.
you know, a lot of people from tumblr and a lot of "stealing" to other sites"
She deleted her account (good) but I couldn't reply her. I mean, seriously!? Let the author of this illustration decide where to upload it and what is more, PIXIV IS NOT TUMBLR. Pixiv is personal, proffesional gallery of one artist where he/she can upload own illustrations to private account, NOT place where you upload RANDOM illustration to "share with others". It's good that in TUMBLR you can share other people illustrations, it is like advertisement for others and I understand it but srsly pixiv?! It is amazing place where artist can expand own horizons. And what is more, people there rate works, add to favourites so it is like you are taking the credit instead of real artist.
Man, people are sometimes ignorant!
 • Listening to: This Mortal Coil
 • Watching: North & South
 • Eating: chocolates
 • Drinking: green tea
Jak zrobić postępy w rysowaniu czyli dżurnal na temat zdziadzienia (zdziadziania?) u rysownika. Nie wiem czemu mnie natknęło żeby napisać dżurnala na ten temat, być może dlatego, że jest mi ostatnio bliski. Nie chcę się tu wymądrzać i patrzeć na kogoś z góry bo nadal uważam, że A) ani nie mam prawa B) jeszcze mi daleko nawet do oceny "fajny art" lub "dobry art" C) nadal zmalowałam za mało artów więc chciałabym tylko zwrócić uwagę na pewne etapy w rysowaniu niż się wymądrzać (bo nie mam prawa). A wienc do żeczy. Jak zapewne wielu z was podczas rysowania robi pewne postępy. Jesteście na etapie rysowania tylko twarzy i rysujecie ją w koło macieja-u i nagle BUM! robicie progress i ta twarz zaczyna wyglądać całkiem przyzwoicie więc co za tym idzie? RYSUJECIE DALEJ TWARZ (tu strzałka na mnie i na moją głupią minę ponieważ ja tak ciągle robię :iconaintnobodyplz: ) Dlaczego? Dlaczego po tysiącach słodkich bisz tfarzyczek nadal katujesz się rysowaniem tylko tego i nie skupiasz się na innych elementach ludzkiego ciała, anatomii, nawet głupiego tła nie robisz? D: u ask me? już anseruje. Bo jesteś leniem i boisz się zobaczyć początkującego siebie (ze szczególnym wskazaniem na mnie) i to Cię przeraża. Nie rozumiem też niektórych ludzi, którzy po przeczytaniu tysiąca tutoriali, masy pytań zadanych do świetnych artystów o to jaki program używają, jaki ołówek, jaka gumka, jakie kredki, jaki papier (ten toaletowy też) itd. nie robią absolutnie żadnych postępów w swoim rysowaniu, nie starają się poprawić czegokolwiek u siebie, nie stosują się do najprostszych rad, po prostu nie chcą zrozumieć podstaw rysowania/malowania, są zbyt leniwi żeby polepszyć swoje podejście do tego wszystkiego. Od razu zaznaczam, że to tyczyło się i nadal w pewnym stopniu tyczy się także mnie. Tak samo jest z podstawami dodawania światła/cieniowania do rysunku. Do tego nie skupiamy się na tym żeby rysunek przekazywał jakiekolwiek wartości, niósł jakieś przesłanie ze sobą, wracając do cienia - nie staramy się zastanowić chwilę przed rysowaniem jak logicznie powinien wyglądać ten cień, nie zastanawiamy się z której strony pada światło na obiekt rysowany i jak powinno to wyglądać. Przez naszą ignorancję wychodzą średniaki, przeciętniaki. Oczywiście uważam, że rysowanie dla zabawy jest wspaniałe i wyzwala w nas cudowną energię i humor i właściwie na tym to powinno polegać ale powinniśmy też taką zabawę połączyć z bardziej "naukową" stroną. Jeżeli rysujemy coś, to powinniśmy starać się ze wszystkich sił żeby było to wykonane porządnie, tak jakbyśmy mieli wystawić to w fakin Luwrze. Ignorancja i pycha boli. Boli także przyznanie się do własnych błędów a skromność w rysowaniu jest towarem rzadko spotykanym. Dziadziejemy bo nam tak pasuje i jest tak wygodnie. Kropka.
 • Listening to: This Mortal Coil
 • Watching: North & South
 • Eating: chocolates
 • Drinking: green tea
Ok sorry guys this will be in polish only!

Heeej witam wszystkich po długiej przerwie! Jak zapewne niektórzy z was wiedzą, w Poznaniu w dniach 27-28 października odbędą się PGA + Targi Hobby. Jakimś dziwnym trafem mam szczęście być tam osobą, która będzie siedzieć z laptopem, tabletem i mam nadzieję projektorem i pokazywać jak rysuję/maluję etc dzięki programowi graficznemu. Jestem z tego powodu strasznie szczęśliwa ale też martwię się jak wam to pokazać żeby każdy, kto jest chętny chociaż odrobinę nauczył się używać tej strasznej rzeczy jak program graficzny.
Ja nauczyłam się tego co obecnie dzięki przeczytaniu masy tutoriali i wielogodzinnej praktyce więc nie jestem jakoś tam super wykształcona pod tym względem. Będę rysować tam w prosty i najbardziej wygodny dla mnie sposób. Jeżeli będzie mieć jakieś pytania to na tyle ile umiem postaram się Wam na nie odpowiedzieć.
Chciałabym się spytać czy wybieracie się na PGA w tym roku i jeśli macie ochotę zajrzeć na część komiksową to serdecznie zapraszam !


więcej informacji: www.gamearena.pl/pl/informacje…
 • Listening to: This Mortal Coil
 • Reading: Northanger Abbey
 • Watching: Big Bang Theory
 • Eating: chocolates
 • Drinking: green tea

FEATURE

Journal Entry: Wed Feb 1, 2012, 4:04 AM


I will feature 1 deviation per person for 50 people who comment on this journal! Don't forget to put your :thumb: code in your comment :)
taken from: :iconbrandyrosa:

STILL GOT :star:43:star: FREE FEATURE TO GIVE
:thumb281036115: Back by kura-ou:thumb279364393::thumb271497756: Secret Santa for El-e by Solceress Bloody Anime Design by Emiel88 Warlock by crystal-chidoriFree counters!

 • Listening to: This Mortal Coil
 • Reading: Northanger Abbey
 • Watching: Big Bang Theory
 • Eating: chocolates
 • Drinking: green tea
Polish only
Ludzie dobrej woli, chciałabym sobie zakupić członkostwo premium na deviantarcie, ale mam dużo pytań z tym związanych, jeśli gdzieś w sieci znajduje się dobry człowiek chętny do rozwiania wątpliwości byłabym bardzo wdzięczna ;u;, ponieważ to będzie pierwsza tego typu akcja którą chce zrobić proszę o wyrozumiałość:

1)zl 17.40 (US $4.95) billed every month - tzn że każdego miesiąca będzie mi zabierana z konta kwota 17.40 zł? Jeśli tak, to można to potem skasować że ja już podziękuję pięknie i nie chcę co miesiąc tak wydawać pieniędzy?
zl 27.95 (US $7.95) billed every 3 months (you save 46%)
2)zl 27.95 (US $7.95) or 636 pre-paid 3 month membership (you save 46%) a to oznacza że tylko raz na 3 miesiące zapłacę i nikt nie będzie mi wyciągał z konta więcej pieniędzy?
zl 105.28 (US $29.95) or 2,396 pre-paid 12 month membership (you save 50%)
3)CVV Code - to są te 3 cyferki wytłuszczone na odwrocie karty po podpisie?
4)Czy muszę podawać numer telefonu?
5)Piąte i najważniejsze pytanie: Czy członkostwo tutaj jest bezpieczne? Czy jeżeli podam te wszystkie informacje to potem ktoś mi je wykorzysta do złych celów? Czy znacie jakieś przypadki na deviantArcie z tym związane?


Będę BARDZO wdzięczna za pomoc, doszłam do wniosku że lepiej napisać journal i się dowiedzieć od kogoś kto ma w tym doświadczenie niż podawać na ślepo informacje a potem nie móc zasnąć w nocy przez masę wątpliwości :iconmegustaplz:
 • Listening to: This Mortal Coil
 • Reading: Northanger Abbey
 • Watching: Big Bang Theory
 • Eating: chocolates
 • Drinking: green tea
SO HAPPY!!! OMGASDFGHHHJLKXCNVBDFOBFMBD I can't even express how happy I am! Sorry for spamming you guys with all my exams-journal-theme, I have never had such a stressful time in my life! I wasn't afraid like that even on my end of high school exams! That was horrible! I couldn't do nothing except thinking of exams, it was so so so hard for me to get back together. I will be recover for a couple of days from this nightmare which has ended. I calculated my grades and it turned out that I will get scholarship! Can you believe it?!
God was really good for me, I am so greatful.
And what is more important, I SO SO SO WANT TO DRAWR!!! I must remind how to colour and draw, try to improve and be more energetic with things which I am doing, sometimes I am so lazy that I easy give up and leave drawing which I am doing. Hope it will not happen to often ><  I will make a list of things which I am going to do and simply tick it after finishing it:

:bookdiva:THINGS TO DO:
:bulletpink: doujinshi Ouran High School Host Club
:bulletpink: next pages of my original manga Rabu no ichi rabunoichi.smackjeeves.com/
:bulletpink: at least 5 pictures with my oc
:bulletpink: landscape drawing with characters
:bulletpink: architecure drawing with characters
:bulletpink: APH Poland and Lithuania pict
:bulletpink: APH group pict (still don't know which characters XD any suggestions?)
:bulletpink: one black and white inked drawing with Kuroshitsuji characters
:bulletpink: finish drawing with L and Yagami from Death Note (still much work left ^^")
:bulletpink: group pict with Furuba characters (I was thinking about it from a long time since it is my fav manga)
:bulletpink: super detailed oekaki pict with my original characters

WISH ME LUCK!!!
 • Listening to: This Mortal Coil
 • Reading: Room With a View
 • Watching: Big Bang Theory
 • Eating: chocolates
 • Drinking: green tea
Thank you all for your comments under my previous journal. It is really important for me to get support from you. Sometimes it is better to talk using letter. Now I am trying to focus on something different. Yeah, first end of term exams in my life, it is really frightening for me. Maybe if I'll loose my attention from my 'dark thoughts' as I call it I will feel better step by step. Now my priority is to pass all exams with good results and without repeating it. The most stressfull will be oral examination from practical japanese learing (PNJJ). I will stand in front of a board of examiners which include 3 Japanese and I will try to say something clever using this language ; ) the best part is that no one will know what kind of questions I will be asked. I can only guess. Please keep your fingers crossed for me.
...comes to my head. I know, I know that I shouldn't write this kind of journal here. I am aware that many feelings you have to keep for yourself. I ve been taught to keep your  emotions inside and no matter how you feel bad you can't say a word. This look like a minature war between your body and soul, between your brain and your flesh. I am experiencing recently painful moments, month has passed and I thought that i can return to my normal life like a normal human but I didn't, because subconsciously I am struggling with thoughts and particular moments of my life which reminds me of person close to my heart who died. I am trying to act like I should be, step forward, smile again and sometimes feel like I felt in my childhood, when I watched flying airplains on the clear blue sky and with my friend lying on the fresh, green grass. I imagined that one day, I will be as happy as back then. Now I know, that my childhood has ended when I realised that people will die and you can't do anything about it. Because of that so many questions comes to my head, I am thinking: what am I going to do? How am I going to live with this? What is important now for me? These questions are bringing to me another anxiety. If I will be thinking constantly about this, I will waste my life because of fear. Fear of living. Fear of at least trying. Maybe I am a stupid dreamer who believe in things that other people don't believe. Maybe other will call me a fool because of my childhood memories. But I am what I am and I am not going to change it. Not because I wasn't trying, it's because I can't, I am not able to. There. I wrote effusive journal. Already ashamed of this. I don't know but sometimes I feel like I have to say something. Other way my heart will explode, and no one will know.
Hey, it has been long time since i wrote journal here '_' Sorry about that. Recently i had first end-of-term exams at my university. It was hard to find time for myself, but luckly i passed all not as bad as i thought. I am really proud from my kanji results, i got 99% average of all exams from kanji and i am really happy because of it! I really love kanji, all kanji are so exciting and interesting. The only thing on which i had to practice more i grammar/// it is so hard for me ><, but hey, people are not perfect from everything, take my example, i am good at kanji but not as good in grammar. The only thing i must do is to practice more and focus more on it. If you are learning Japanese i would be happy to know interesting ways of studying grammar.I would like to also THANK YOU for all HB wishes! I turned magically into 20 years old human being XDDDSo yeah, everything is changing including me 8) I will try to draw something, i will have winter break so lots of free time is waiting for me 8D. At the end of this journal i will try to write something in Japanese to increase my level of happiness.

学生のためのおめでとう!!がんばって!^^
皆ありがとうございます:D
こんばんわ here! :D
It's nice to finally have acess to interneto-community TuT
I finally can reply to you and share my feelings about university and japanese studies!! ;u;
I met here amazing people, i have great lectures and excercises, actually i have exam tomorrow from hiragana and katakana, please wish me luck! ><
My group is great, they are really nice and smart people and they just LOVE everything connected with Japan XD
I will try to write more and more things which are happening now so i hope you will find it interesting :D
and also i will draw when i will have time
please keep your fingers crossed for me !
Thank you for your attention :heart:
 • Listening to: Simple Minds
HI GUYZZ(´▽`)
There are many things which are happening in my life now, i am really busy with removal (i am leaving tommorow) So i won't be able to connect internet for a while, i must arrange some things.
Don't be angry at me when i won't reply to you or upload new art.

So yeah i will go to university and i will be studying Japanese!! It is so great
Please wish me luck, i will promise i won't be starving and sitting too long at night >u<

See Ya later
:heart:
 • Listening to: Simple Minds
whitemoderato.blog128.fc2.com/
N E W :bulletpink: E N T R Y
my doodle blog :iconsebastianplz:
 • Listening to: Simple Minds
www.formspring.me/irokotori


:iconmonkeykissplz:
 • Listening to: Cocteau Twins
 • Eating: self made chocolate cookies &lt;3
I try to add new wip, doodle, coloured speed painting, extra stuff twice a week :iconmonkeyloveplz:

:iconrainbowplz::iconrainbowplz: whitemoderato.blog128.fc2.com/ :iconrainbowplz::iconrainbowplz:
if you are interested, you are very welcome there
sorry for lazy behaviour here, i will be more active, promise
 • Listening to: Cocteau Twins
 • Eating: self made chocolate cookies &lt;3
www.youtube.com/watch?v=dEX305…

i wanted to write something about situation in my country because it is getting worse day by day....
most of you (or not) know that there is a flood in Poland :(
many people are in big trouble because their houses are filled with water on even 3 meters ;__;
i even saw in TV video when bus stop is totally under water O_O
level of river is rising in half an hour!!!

people feel sorrow because authorities said that everything is going to be alright and there is nothing to worry about..
well....


they were wrong :(
i hope that it will STOP raining and this flood will not do any oder damage
i am scared about consequences of it,
not only people will have to rebuild their houses but it also exist risk of epidemic..
i hope this situation will never take place..

as for me, in place where i live there is one river which can flood side with my house, it is already overflowing bridge and flowing opposite direction !! O_O


here are pictures from my place:
i966.photobucket.com/albums/ae… my mum took this picture yesterday, this bridge is now underwater ;(  
i966.photobucket.com/albums/ae…

God, i hope dykes will withstand...
Hi guys!
FIRST OF ALL :

I WANT TO THANK YOU ALL FOR YOUR SUPPORT AND ADVICES!

I had really stresfull time...
now i am waiting for results till 30th June ><
the only results i know are from oral examination
I passed an oral exam with flying colours :iconrainbowplz:

basic level of English: 19/20
advanced level of English: 20/20
my oral presentation (examination) from Polish: 20/20 ! XD


I had really interesting topic which i prepared on Polish
(i try to translate it)
"The picture of Japan in literature and movies - explain source of fascination at creators, give examples"
yeah, it wasn't hard for me :D i gave examples like "Memoirs of a Geisha" (book and film), "Across the Nightingale Floor" by Lian Hern, "The Last Samurai"  and "Cherry Blossoms - Hanami" (i like this one a lot)

I had to talk about it 15 minutes!! Then they put a question to me :moo:

If it comes to English exam i had to talk over and discuss a lot of pictures which depict art gallery(basic), way/destination of travelling (advanced) in this one there was one strange picture with chinese sentence and prohibitive sign of man falling from rocks (it was connected to crowded beach - i guess so) of course they put me questions after conversation

and OF COURSE during my final exams i had to be ill >_> when i visited my doctor he said that i have bronchitis 0_0 it was getting more harder for me but at the end, I was happy that all exams are finally over and i have time for myself and for DA!!!
I'll finally reply to you all and start to draw again :heart:

it's good to be home ... :iconlamaplz:
 • Listening to: White Lies